Dom Naroda Parlamentarne skupštine BiH prihvatio je danas na poticaj supredsjedatelja toga doma Dragana Čovića ‘Radnu definiciju antisemitizma’, koju je 2016. donio Međunarodni savez sjećanja na Holokaust IHRA.
Jednoglasnim svajanjem definicije antisemitizma na sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH se pridružila zemljama članicama IHRA-e, koje su 34, zemljama EU-a i Europskom parlamentu, koji su svi već usvojili definiciju IHRA-e. Cilj definicije je potaknuti obrazovne aktivnosti o holokaustu, sjećanju i istraživanju u zemljama članicama i drugim zainteresiranim zemljama, ponuditi političku potporu tim aktivnostima u nacionalnom i međunarodnom kontekstu te pružiti važan praktični alat za zemlje i organizacije koje poduzimaju sudjelovanje u borbi protiv antisemitizma i rasizma.
U svom prijedlogu Čović je objasnio da će formalno usvajanje IHRA-ine radne definicije antisemitizma od institucija vlasti BiH promovirati bolje razumijevanje bosanskohercegovačke javnosti o načinu na koji se antisemitizam manifestira u 21. stoljeću, o pomoći u borbi protiv rasizma i ksenofobije te će omogućiti dostojanstveno sjećanje na žrtve holokausta.
“Upravo je prošla! Radna definicija antisemitizma usvojena u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH. Želio bih zahvaliti svim izaslanicima na potpori ovoj važnoj inicijativi koju sam pokrenuo”, napisao je Čović na svom Twitter profilu.
Dr. Čović je obećao provesti tu inicijativu tijekom nedavnog posjeta Državi Izrael i susretima s brojnim dužnosnicima, među kojima je bio i bivši premijer Benjamin Netanyahu.
Ambasador Izraela u BiH Noah Gal Gendler uputio je pismo dr. Čoviću i istakao je da Država Izrael podržava nedavne korake koje su poduzele institucije Bosne i Hercegovine, a koji su napravljeni u korist svih njezinih građana i njezine židovske zajednice.
Odluku Doma naroda Parlamenta BiH pozdravio je i predsjednik Židovske općine u Mostaru i predsjednik M.T. Abraham grupacije i Gospodarske komore Izraela u BiH Amir Gross Kabiri koji je iznimno istakao Čovićeve napore, nazivajući ga prijateljem Izraela, te dodao kako se BiH pridružuje više od 30 zemalja EU koje su već usvojile definiciju pojma antisemitizma koju je usvojila Međunarodna alijansa za sjećanje na Holokaust (IHRA).
“Vaša inicijativa za usvajanje radne definicije pojma antisemitizma Međunarodne alijanse za sjećanje na Holokaust (IHRA) i njeno današnje prihvaćanje u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH predstavlja odavanje počasti milijunima žrtava Holokausta, preživjelima i svima koji su se morali suočiti s mržnjom, nasiljem i diskriminacijom”, stoji u pismu Kabirija.
Kabiri je dodao kako ovaj potez ne predstavlja samo značajan formalni čin, već da potiče na izobrazbu te osposobljavanja profesora, nevladinih organizacija, državnih tijela i medija u borbi protiv antisemitizma.
Predsjednik Židovske općine u Mostaru ističe da BiH sa svojom nacionalnom raznolikošću mora pokazati nultu toleranciju prema bilo kakvoj manifestaciji antisemitizma i mržnje prema određenoj vjeri ili nacionalnosti.
Odluku je pozdravio i Gady Gronich, izvršni direktor Konferencije europskih rabina (CER) koji je rekao da definicija služi ne samo da pomogne BiH u identificiranju antisemitizma već se, šire gledano, ujedinjuje s koalicijom zemalja diljem svijeta koje aktivno proglašavaju mržnju i antisemitizam nedopustivim u današnjem svijetu. Zahvaljujem Draganu Čoviću na ovoj inicijativi u Domu naroda, istakao je Gronich.
“Lideri u cijelom svijetu moraju jasno podići glas protiv svakog izražavanja mržnje i antisemitizma. Danas su hrabri čelnici BiH govorili takvim glasom i predstavili su jedinstvenu frontu u borbi protiv antisemitizma” – izjavila je Stella Weinstein, bivša predsjednica stranke Yamina, koja je bila predsjednica u vrijeme posjeta Dragana Čovića Izraelu.